Menu
3D tisk přináší obrovskou flexibilitu a nemalé úspory

3D tisk přináší obrovskou flexibilitu a nemalé úspory

Proto jsme v oblasti retail designu začali tuto technologii používat jako jedni z prvních

Brněnská firma Authentica s 3D tiskem experimentuje již delší dobu. Natolik úspěšně, že se jí podařilo získat zakázku na téměř dvoutisícikusovou sérii vyrobenou touto technologií. V jedné z místností proto vyrostla mini továrna s řadou strojů, které pracují ve dne v noci, aby se všechno stihlo. Podle marketingové manažerky Evy Pažoutové se 3D tisk kromě toho vyplácí při přípravě prototypů. Je rychlý, levný a mimořádně flexibilní. Navíc Authentica je jednou z prvních firem u nás, která se technologií 3D tisku v oblasti retail designu zabývá.

Zatímco venku bourací stroje likvidují zdi brněnské Zbrojovky, uvnitř jedné ze zbylých budov se rodí příběh nového typu průmyslu. V místnosti stojí na stolech vyrovnané řady oranžových 3D tiskáren. Jejich hlavice neúnavně opisují naprogramované trajektorie a nanášejí jednu vrstvu nataveného materiálu na druhou.

„Nemůžu prozradit, co tu teď vyrábíme. Ale je to pro nás průlomová zakázka v řádech tisíců kusů. Díky 3D tisku je dokážeme dodat rychle a za výhodnou cenu,“ vyzdvihuje výhody technologie marketingová manažerka společnosti Authentica Eva Pažoutová.

Každý ze strojů jednou za několik hodin dokončí stříbřitý polotovar. Dohlíží na ně mimo jiné šéf produkce Zdeněk Koláček. „Vybrali jsme si tiskárny českého výrobce, protože nabízejí nejlepší poměr výkonu a ceny a vyhovují nám v nastavení řady parametrů. Důležité také je, že jsme velmi často v kontaktu se zástupcem firmy. Pomáhá nám řešit operativně případné problémy, a navíc ho mimořádně zajímají zkušenosti z nonstop provozu,“ říká Koláček.

Stroje skutečně jedou nepřetržitě jen s pauzou na výměnu cívky s tavným materiálem nebo na opravu. Experimenty a hledání nových cest lidi v Authentice baví. Například nové držáky na cívky si prostě také vytiskli. Ze začátku se ale museli poprat s řadou problémů.

„Tisknuté předměty se odlepovaly od podložky. V nastavení jsou desítky možností rychlosti, posunu, výkonu větráčku a podobně. Nějakou dobu trvá, než zjistíte, co si u kterého materiálu a tvaru můžete dovolit,“ vysvětluje konstruktér Martin Kudláček.

Součástí know-how je i schopnost myslet „3 D“. „Nejdřív si musíte představit, jak daný tvar budete prakticky tisknout. Pokud se do prostoru tiskárny nevejde, na kolik dílů ho rozdělíte. A potom je třeba promyslet, jak ho natočit, aby se hlavice dostala všude a spotřeba materiálu byla co nejmenší,“ dodává Koláček.

V Authentice nejdřív začínali s drobnostmi, různými logy, držáky nebo záslepkami. Připravili také několik prototypů. Jsou hotové velmi rychle, levně a dají se snadno změnit. Stačí dodat fyzickou předlohu, třeba sádrovou sošku. Nebo poslat podklady pro tisk přímo v datech. Pokud se výrobek skládá z více částí, hned se ukáže, jestli spolu fungují. Vyplatí se to například před výrobou formy pro vstřikolis, která stojí statisíce. Velký potenciál využití a budoucnost vidí také v oblasti dekorací. Často zde řeší atypické požadavky na míru jako třeba vertikální silnice s miniaturami taxíků, jaké jezdí v New Yorku, což by před pár lety mohl být téměř neřešitelný požadavek. 

„Výrazně to zrychluje a zkracuje cestu pokus – omyl. A když někdo chce relativně rychle větší sérii, není problém. V 3D tisku si už hodně věříme,“ uzavírá s úsměvem Pažoutová. 

↑